Słuchanie muzyki w ciąży

słuchanie muzyki w ciążyDziecko już w okresie prenatalnym, jest koneserem muzyki. Już na tym etapie z uwagą przysłuchuje się wszystkim, otaczających go dźwiękom. Już wtedy, rozwijają się upodobania muzyczne, które przejawiają się odczuwalnymi ruchami wewnątrz brzucha mamy.

Mało osób zdaje sobie jeszcze sprawę z tego, jak ważny wpływ ma muzyka na rozwój dziecka. Badacze już od wielu lat mówią o tym, że dziecko rejestruje wszystkie zewnętrzne dźwięki, które otaczają je właściwie przez całą dobę. Z mozaiką dźwięków zmysł słuchu dzidziusia doskonale radzi sobie, po urodzeniu zaznaje zjawiska ciszy. Zabawnym zjawiskiem jest to, że dzieci usypiają przy szumie suszarki. To można łatwo wyjaśnić, poprostu dźwięki są czymś naturalnym, a szum przypomina dźwięki wód płodowych, ciepły brzuszek swojej mamy w którym niemowlak czuł się tak bezpiecznie.

Jak rozwija się słuch dziecka?

Początkowo dziecko odbiera dźwięki właścciwie całym ciałem już od pierwszego trymestru życia płodowego. Dopiero w 7. tygodniu wykształcają się specjalistyczne narządy słuchu. Na początkowych etapach dźwięki transportowane są przez płyn owodniowy, który przekazuje dźwięki receptorom na całym ciałku dziecka. Po rozwinięciu aparatów słuchowych, warto fundować maluszkowi ciepłe wykłady, dźwięki ulubionej muzyki. Być może wydawać się dziwne, ale już w tym czasie dziecko zapamiętuje, co rzutuje na rozwój dziecka już po urodzeniu. Dzięki naukowym doświadczeniom, wiemy już jaką muzykę lubią maluszki, a jaka przyprawia je o nieprzyjemne doznania. Było to możliwe przez użycie specjalistycznego sprzętu, mikrofonu i hydrofonu oraz aparatury monitorującej zachowanie dziecka. Bazując na badaniach, można uznać że dziecko nie przepada za silnymi, gwałtownymi dźwiękami na które reagują szybszym biciem serca, niespokojną mimiką, mruganiem i chaotycznymi ruchami ciała.

jakiej muzyki słuchać w ciążyA jakie dźwięki kochają maluszki?

Oczywiście ton głosu mamy, który harmonizuje ruchy, normuje rytm serca, dziecko jest spokojne, łatwo usypia. Sam "gust"muzyczny jest zsynchronizowany z upodobaniami mamy, nawet jeśli rodzicielka słucha muzyki ciężkiej. Wbrew pozorom, nawet ciężkie metalowe brzmienia nie drażnią dziecka, przeciwnie wprowadzają malucha w wyśmienity humor. Jeśli jakiś gatunek muzyczny relaksuje mamę, relaksuje również dzieciątko pod jej sercem. Warto przyjrzeć się temu, co puszczać dziecku. W początkowych fazach, należy dużo mówić do dziecka, zwracać się do niego, snuć powiastki. Harmonijna muzyka klasyczna wpływa na rozwój mózgu dziecka i sprawia, że rodzi się ono z wyższym ilorazem inteligencji, co jest udowodnione przez szerokie grono naukowców. Trzeba jednak zaznaczyć, by dźwięki muzyki klasycznej były raczej spokojne, w innym razie dziecko może reagować niepokojem. Wspaniałym rozwiązaniem jest zakup specjalnych składanek, są do produkty stworzone z myślą o maluchach.