Pozytywny wpływ muzyki na rozwój dziecka

wpływ muzyki na rozwój dzieckaUdowodniono, że muzyka korzystnie wpływa na rozwój dziecka i to już w okresie życia płodowego. Dlatego tak ważne jest by zaznajamiać dziecko od wczesnego okresu życia, i tylko po to, by zapewnić maluchowi relaks. Jest to pewnego rodzaju impuls do mózgu, stymulujący jego rozwój.

Dzięki styczności z muzyką, nasza pociecha uspokaja się, staje się wrażliwa, wpływa na rozwój talentów i kreatywności w przyszłości. Podsumowując, muzyka jest jednym z wielu czynników pobudzających rozwój płodu. Dla niektórych słuchanie muzyki przez dzieci, jest działaniem bezsensownym, to nic bardziej mylnego. Zmysł słuchu, rozwija się już na początku drugiego trymestru ciązy, kiedy to dziecko po raz pierwszy zaczyna słyszeć bicie serca swojej mamy, jej głos i inne dźwięki świata zewnętrznego. Im ciąża staje się bardziej zaawansowana, tym słuch płodu staje się doskonalszy. Nie chodzi tu jedynie o rejestracje dźwięków, ale także potrafi je zapamiętywać. Z licznych badań wynika, że wczesne zaznajamianie dziecka z muzyką bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój. Warto więc rozmawiać z jeszcze nienarodzonym dzieckiem, koić go pięknymi, łagodnymi dźwiękami muzyki. Muzyka nie tylko korzystnie wpływa na rozwój zmysłu słuchu, ale także stymuluje rozwój mózgu.

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że regularne słuchanie muzyki przez płód, spowodowało powstanie większej ilości komórek nerwowych oraz połączeń nerwowych między obiema półkulami u noworodków, w stosunku do innych nowo narodzonych dzieci, które nie znają dźwięków muzyki. Takie zjawisko skutkuje wieloma pozytywnymi cechami, takimi jak to, że niemowlak jest bardziej wrażliwy, kreatywny, pogłębia więź emocjonalną z rodzicami. Rodzaj muzyki trzeba dostosować do niemowlaka, ponieważ muzyka o niskich częstotliwościach może wręcz zaszkodzić, dlatego dzieciom zaleca się włączanie muzyki o wysokiej częstotliwości, która relaksuje i rozluźnia malucha. Pierwszym kontaktem dziecka ze sztuką jest właśnie słuchanie muzyki, która może przejawiać się również w formie kołysanki. Śpiewanie kołysanek przez matkę, uściśla relacje, pomaga dziecku usnąć.