Efekt Mozarta, czyli jaką muzykę wybrać, by wspierać rozwój dziecka?

efekt mozartaDla dziecka dobrze dopasowana muzyka to forma prezentu, ponieważ wpływa na jego rozwój. Muzyka jest elementem, który ma działanie odprężające i będzie dodawać nieco energii. Dziecku warto przygotować wiele różnych dźwięków. Warto dążyć do tego, by to samo dziecko mogło wybierać dla siebie najlepsze utwory.

Dziecko będzie samo lepiej się czuło, gdy wybierze dla siebie dźwięki. Warto szukać dźwięków dla dziecka w ramach muzyki klasycznej, filmowej, instrumentalnej. Powinno się raczej unikać ostrych dźwięków, które mogą nadmiernie męczyć dziecko a niekiedy nawet doprowadzić do zniechęcenia. Nie warto również wybierać utworów prostych, które nie będą wpływać na rozwój dziecka. Badania potwierdziły, że właśnie muzyka klasyczna, najlepszych kompozytorów wpływa bardzo dobrze na pracę serca i mózgu. To przez muzykę Mozarta pojawia się takie działanie na układ nerwowy, który będzie poprawiać pamięć i wzmacniać koncentracje. Mówi się o to, że przez muzykę mamy rozwój układu nerwowego. Muzyka działa na nas w taki sposób, że ogólnie pobudza organizm do pracy i ma wpływ na proces nauki, rozwój emocji u dziecka.

Kiedy włączyć płytę?

Kontakt z dźwiękami pojawia się jeszcze w brzuchu matki. Skupianie się na dźwiękach, które docierają do dziecka pojawia się już w szesnastym tygodniu życia. Od dwudziestego szóstego dziecko będzie już słyszeć melodię i kojarzyć rytm. W trzydziestym drugim będzie już potrafiło zapamiętać część pojawiających się melodii, które mama będzie często słuchać, po czym będzie je pamiętać po urodzeniu. Muzyka, która będzie słuchana w okresie płodowym będzie wpływać na to jak dziecko będzie odbierać bodźce dźwiękowe już w ciągu swojego życia.

Dlatego przez słuchanie muzyki w młodych latach życia buduje się drogi, które potem wpływają na rozwój pamięci czy języka. U osób, gdzie mamy słuch absolutny można mówić o tym, że jest aktywna lewa półkula mózgu. Również osoby, które mają słuch muzyczny będą się skuteczniej uczyć języków.

jaka muzyka dla dzieckaMuzyka w świecie dziecka

Muzyka może być u dziecka elementem zabawy. Przy muzyce można rysować, malować, co będzie budować w pewien sposób wyobraźnie u dziecka. Warto rozmawiać z dzieckiem o muzyce. Najlepiej pytać o ulubione utwory, tak by dziecko mogło samo opowiedzieć, dlaczego dana piosenka najbardziej mu się podoba. To również uczenie dzielenia się wrażeniami, które może wpływać na rozwój dziecka i jego odczuć. Jeśli w trakcie filmu czy bajki jest muzyka również warto o niej mówić i pytać dziecko jakie ma odczucia w stosunku do danej muzyki. Dla dzieci najlepszym rozwiązaniem będzie muzyka łączona z ruchem. Dzieci chętnie tańczą w ramach żywych rytmów, przy takiej muzyce jest dużo zabawy. Muzyka bez wątpienia jest takim elementem, który będzie budował osobowość. Będzie to również możliwość odreagowania emocji, gdy dziecko odpowiednio się rozwinie. Warto znać gust muzyczny dziecka i jakoś go wspierać, ponieważ wtedy będzie nam łatwiej się z nim porozumieć.