Muzyka dla dzieci – jaką puszczać?

jaką muzykę puszczać dzieckuMuzyka to element, który może nieco uspokajać dawać przyjemność i spokój. Oczywiście również jeśli chodzi o dzieci słuchanie muzyki może stać się doskonałym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, gdy chce się uspokoić dziecko. Jak przygotować listę piosenek dla dzieci, by rzeczywiście były one odpowiednio udane?

Balsam dla ucha i... rozwoju

Nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, że dziecko słyszy już w swoich pierwszych tygodniach życia. Bicie serca matki dziecko słyszy już w 6 tygodniu życia, potem pojawiają się również inne dźwięki, między innymi szumy wód płodowych, a z czasem także te z zewnątrz. Muzyka zaczyna również docierać do dziecka. W okresie I trymestru rozwija się układ nerwowy. Dlatego wtedy najlepiej, by matka dziecka słuchała delikatnej muzyki, klasycznych melodii, które mogą nieco wpływać na kształtowanie się dziecka. będzie to także relaks dla kobiety w ciąży. Niektórzy naukowcy uważają, że dźwięki słyszane w ciągu ciąży dziecko zapamiętuje i będzie je potem kojarzyć z bezpieczeństwem. Wiele dzieci będzie spokojniejszych, gdy potem usłyszy taką muzykę. Wszystkie elementy, które przypominają mu czas życia płodowego wpływają na niego uspokająco.

Kołysanki „klasyczne” i „naturalne”

Gdy dziecko zaczyna się rozwijać praktycznie każda muzyka będzie miała stymulujący charakter. Warto wybierać odpowiednie melodie, dopasowując je również do wieku dziecka. Inne będą piosenki dla dziecka malutkiego, noworodka, a inne dla przedszkolaka. Wszystko będzie również zależeć od tego po co dziecku puszczamy muzykę i jakich efektów oczekujemy. U noworodków najlepszym rozwiązaniem będzie muzyka klasyczna. Coraz częściej przygotowywane są również wersje dla maluchów jeśli chodzi o płyty największych kompozytorów. Klasyczna muzyka doskonale wpływa na dzieci i koi pracę mózgu i serca. Będzie to element, który wpływa na przyswajanie informacji, poprawia koncentracje. Noworodki zainteresują się praktycznie każdym dźwiękiem, który koło nich się pojawi. Dziecko będzie miało również pewne reakcje na muzykę, dlatego warto je starannie obserwować, by wiedzieć, które dźwięki dobrze działają na dziecko.

lista przebojów dla dzieciDziecięca lista przebojów

Gdy dziecko ma już dwa latka warto dla niego przygotować więcej utworów. Tutaj ten wybór będzie już dużo większy. Możemy wybierać różnego rodzaju dźwięki. Zarówno te piosenki, których sami słuchaliśmy w okresie, gdy byliśmy dziećmi, bądź też takie utwory, które współcześnie przygotowywane są właśnie z myślą o najmłodszych. Najważniejsze to wybierać takie dźwięki, które są rytmiczne i dobrze wpadają w ucho. Ważna sprawa to również przygotowanie takich utworów, które będą miały proste, wpadające w ucho teksty. Dziecko będzie dużo więcej czerpało z takich piosenek. Warto zadbać o to, by dziecko mogło słuchać radia, tutaj jednak dbajmy o to, by nie pojawiały się piosenki z niecenzuralnymi tekstami.

Muzyka to również dobra forma zabawy dla dziecka i sposób na to, by zająć mu czas. Muzyką można budzić zmysły i wpływać u dziecka na większa chęć aktywności fizycznej. Gdy dziecko ma już kilka lat można nawet skorzystać z pełnej oferty różnych zajęć muzycznych przygotowywanych właśnie z myślą o takich dzieciach. Chodzi o to, by u dziecka wykształcić odpowiedni słuch i poczucie rytmu. W ten sposób dziecko będzie się lepiej rozwijało i będzie miało lepszą koordynację. Jeśli chodzi o słuchanie muzyki przez dzieci jest rzeczywiście wiele zalet takiego stanu rzeczy, dlatego zawsze warto o to dbać.