Dziecko bezpieczne w sieci

dziecko w sieciWspółcześnie, to Internet jest głównym oknem na świat nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. W wielu domostwach kanał You Tube zastąpił inne źródło informacji jakim jest telewizor, a co się z tym wiąże Internet jest wiodącym sposobem na kształtowanie młodych umysłów. Nie ma w tym nic złego, o ile czas przeznaczony na korzystanie z smartfonów czy tabletów był odpowiednio dozowany, a treści powinny być dostosowane do potrzeb najmłodszych użytkowników. 

Najprostszą opcją filtracji treści jest zablokowanie dostępu do całego serwisu z poziomu przeglądarek lub urządzeń, z których korzystają dzieci. Jednak takie rozwiązanie nie będzie miało długofalowych efektów, ponieważ kanały takie jak You Tube zawierają mnóstwo materiałów edukacyjnych, które poprzez takie działanie nie dotrą do naszych pociech. Coraz to więcej pojawia się innowacyjnych pomysłów, nowości technicznych, które można spotkać właściwie na każdym kroku. To wszystko przyczyniło się do tego, że dzieci bez większego problemu opanowują działanie i korzystanie z przenośnych urządzeń mobilnych. Mimo że kanał You Tube rozwija się proporcjonalnie do potrzeb użytkowników, wprowadzając coraz to nowsze aktualizacje to nie można powiedzieć, że wymieniony wcześniej serwis, nie jest w stu procentach dostosowany dla najmłodszych. Niemniej, You Tube operuje kilkoma narzędziami i ustawieniami które dokonują selekcji treści dla maluchów.

Przedstawiamy Państwu siedem konkretnych zasad, które będą stanowić barierę ochronną przed szkodliwym wpływem Internetu.

1. Obserwuj i rozmawiaj

Jednym z wielu impulsów dziecka jest ciekawość, prędzej czy później mimo zakazów dziecko i tak sięgnie po zabronioną rzecz. Nie jest to nowe zjawisko, bo warto przypomnieć sobie o ostatniej dekadzie ubiegłego wieku, w której to dzieci sięgały po zabronione kasety wideo. Współcześnie działa to na podobnej zasadzie, jednak dzieci mają dużo łatwiejszy dostęp do erotycznych treści czy też obrazów przemocy. Dlatego warto rozmawiać, uświadamiać dziecko, obserwować, ale nie prześladować, subtelnie sugerując lub negując właściwe dla malucha treści.

dziecko bezpieczne w sieci2. Stwórz listy odtwarzania

Jest to alternatywa do kolekcjonowania filmów animowanych na płycie DVD, analogicznie warto wybrać filmy, które zainteresują dzieciaka, będą widoczne w zakładkach, dzięki czemu maluch nie będzie szukał innych treści, co niweluje prawdopodobieństwo tego, że natknie się na nieprzyzwoitą treść. Warto wybierać takie filmy, których bohaterami są ulubieńcy dzieci, często są to treści stymulujące rozwój dziecka, zachęcające je do zabawy.

3. Nie ograniczaj się do dużych serwisów

Brak filtracji treści, naraża dziecko na styczność z nieodpowiednimi materiałami. Strony główne, są skierowane tylko do dorosłego odbiorcy. Warto więc wybierać inne, mniej popularne witryny, zawierające treści dostosowane do małego widza. W sieci można znaleźć mnóstwo stron, zawierających jedynie animacje, filmiki edukacyjne. Niestety, niekiedy twórcy nie mają na celu dobra dziecka, stosując chwyty marketingowe. Doskonałym przykładem jest obowiązek opłat za korzystanie ze stron. To nieuczciwe zagranie igra z naiwnością dziecka.

4. Ukryj komentarze

W Internecie każdy może dodawać opinie, które nie są w żaden sposób cenzurowane. Internet nie kontroluje wulgarnych wpisów użytkowników, które są niezrozumiałe dla dziecka, a często bardziej szkodliwe niż same materiały wideo. Dlatego dzięki narzędziom dostępnym w przeglądarkach, warto zaznaczyć opcje nazwaną z ang. Hide YouTube Comments, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "ukryj komentarze w serwisie YT"

5. Uruchom tryb bezpieczny

Niewielu użytkowników strony You Tube zwraca uwagę na treści znajdujące się na stronie głównej tego popularnego serwisu. A to właśnie tam, znajduje się panel, zawierający kilka przycisków na którym znajduje się opcja "trybu bezpiecznego". Takie działanie ogranicza dostęp do nieodpowiednich dla dzieci treści. Niemniej jednak, filtr nie jest zbyt dokładny, bo ograniczony jest jedynie dostęp do wideo zgłoszonych przez użytkowników.

jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci 6. Zablokuj nieodpowiednie kanały

Tu narzędziem niezbędnym do blokady kanałów jest zastosowanie odpowiedniej wtyczki w przeglądarce, chodzi tu o "Video blocker". Po uprzedniej instalacji, najechać na ikonę kanału, następnie kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać adekwatną opcję. Dzięki temu, zablokujemy konkretne kanały YouTube, które naszym zdaniem nie nadają się dla dzieci.

7. Blokada reklam

Reklama jest jednym z wielu sposobów medialnej manipulacji, na którą szczególnie narażone są właśnie dzieci. W Internecie występują w formie filmików lub bannerów, które ciężko wyłączyć, a po kliknięciu przenoszą dziecko w nieodpowiednie treści. Dlatego warto zastosować wtyczkę, która ograniczy wyświetlanie się niechcianych reklam.